Etyka publikacyjna
Redakcji „Zeszytów Naukowych PIM MSWiA” zależy na utrzymaniu standardów publikacji w czasopiśmie. W celu zapewnienia wysokiego poziomu standardów etycznych w publikacjach naukowych artykuły są zatem oceniane pod kątem spełniania standardów etycznych, rzetelności i znaczenia naukowego.
Autorstwo pracy
Redakcja zwraca uwagę, że autorstwo należy ograniczyć do osób, które znacząco przyczyniły się do powstania danej pracy, tzn. wniosły istotny wkład w koncept i realizację badań oraz interpretację wyników badań, które będą publikowane.
Przed złożeniem artykułu do redakcji należy upewnić się, że wszyscy autorzy zostali uwzględnieni i zaakceptowali ostateczną wersję tekstu.
Artificial Intelligence
W przypadku gdy Autorzy korzystali z algorytmów AI podczas tworzenia artykułu, informacja na ten temat powinna się znaleźć w liście przewodnim.
Ujawnienie i konflikt interesów
Na stronie tytułowej należy umieścić deklarację konfliktu interesów wraz ze słowami kluczowymi. Autorzy są zobowiązani do ujawnienia wszelkich potencjalnych konfliktów interesów, które mogą wpłynąć na wyniki badań lub ich interpretację. Dotyczy to m.in. finansowania badań, współpracy z firmami farmaceutycznymi, czy innych powiązań finansowych lub osobistych.
Standardy składania tekstu
Artykuły składane do czasopisma mogą być wyłącznie oryginalnymi dziełami nienaruszającymi praw autorskich osób trzecich oraz dotychczas nie były opublikowane i nie zostały złożone w innym wydawnictwie.
Zgoda komisji etycznej
Autorzy są zobowiązani do dołączenia informacji o uzyskaniu zgody odpowiedniej komisji etycznej na przeprowadzenie badań. W przypadku badań retrospektywnych, które nie wymagają zgody komisji etycznej, autorzy powinni to wyraźnie zaznaczyć i uzasadnić. Informacja ta powinna być umieszczona w liście przewodnim oraz powtórzona w sekcji Metodyka wraz z określeniem trybu przeprowadzenia badań np. wg Deklaracji Helsińskiej.
Zgoda pacjenta na publikację
W przypadku publikacji danych pacjentów, zdjęć, obrazów medycznych lub opisów przypadków klinicznych, autorzy są zobowiązani do dołączenia pisemnej zgody pacjenta na publikację. Zgoda powinna być zgodna z wymogami prawa ochrony danych osobowych (np. RODO w UE). W przypadku pacjentów nieletnich lub niezdolnych do wyrażenia zgody, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Zgoda nie będzie publikowana.
Błędy wykryte po złożeniu tekstu
Autorzy są zobowiązani do niezwłocznego powiadomienia o redakcji o błędach lub nieścisłościach odkrytych po złożeniu i/lub publikacji tekstu.
Oryginalność i plagiat
Do redakcji winny być przekazywane wyłącznie prace o charakterze oryginalnym. Autorzy zgłaszanych prac powinni upewnić się, że fragmenty cytowanych dzieł innych autorów/pochodzące z innych źródeł zostały w prawidłowy sposób zacytowane/oznaczone, tak aby praca lub jej fragmenty nie nosiły znamion plagiatu. Ten ostatni będzie bowiem traktowany jako zachowanie nieetyczne i nieakceptowalne. Wszelkie przypadki naruszenia wskazanych powyżej zasad etycznych będą stanowić przesłankę do odrzucenia artykułu. Każda praca zgłoszona do czasopisma jest sprawdzana za pomocą programu antyplagiatowego.