PL EN

Instrukcje dla autorów

 
Zeszyty Naukowe PIM MSWiA to recenzowane czasopismo naukowe, wydawane w wersji elektronicznej i / lub papierowej przez Państwowy Instytut Medyczny MSWiA jako periodyk. Czasopismo publikuje różnego rodzaju artykuły pochodzące ze wszystkich ośrodków naukowo-badawczych i dydaktycznych, w tym w szczególności dorobek badawczy Instytutu oraz jednostek medycznych MSWiA. Redakcja przyjmuje do druku artykuły w dwóch działach: Nauki Kliniczne oraz Nauki o Zdrowiu.

Instrukcje dla autorów
Językiem wiodącym publikacji jest język angielski, przy czym streszczenia artykułów i słowa kluczowe zamieszczamy w języku angielskim i polskim. Artykuły oryginalne i przeglądowe muszą zawierać od 3 do 10 słów kluczowych, wybranych z uwzględnieniem terminów zawartych w MeSH „Medical Subject Headings”, w języku polskim oraz angielskim.

Redakcja przyjmuje do druku następujące typy artykułów:
- Artykuły oryginalne (Original paper)
- Artykuły poglądowe (w tym na zaproszenie Redakcji) (Review paper)
- Obrazy w medycynie (Images in medicine)
- Innowacje w medycynie (Innovation in medicine)
- listy do redakcji/felietony/komentarze redakcyjne (Research correspondence)

1. Typy artykułów
Prace należy przesyłać do Redakcji wyłącznie drogą elektroniczną, z wykorzystaniem panelu redakcyjnego dostępnego na stronie www.csk-science.com, przechodząc do zakładki "Wyślij swój artykuł" postępując zgodnie z instrukcjami w oprogramowaniu.

Artykuły oryginalne

Artykuł oryginalny musi zawierać następujące segmenty (części):
• wprowadzenie,
• cel,
• materiał i metody,
• wyniki,
• dyskusję,
• wnioski,
• piśmiennictwo,
• przypisy do Rycin,
• tabele.

Liczba słów artykułu oryginalnego nie powinna przekraczać 5000, w przypadku dłuższych prac o szczególnie istotnej dla nauki wartości Redaktor Naczelny może podjąć decyzję o ich publikacji.

W artykule można zamieścić nie więcej niż 4 tabele i 4 ryciny, a górny limit dotyczący piśmiennictwa wynosi 50 pozycji.

Streszczenia artykułów oryginalnych powinny składać się maksymalnie z 250 słów i być podzielone na: wprowadzenie i cel, materiały i metody, wyniki, wnioski - w języku polskim oraz angielskim.


Artykuły przeglądowe/poglądowe

Artykuł przeglądowy/poglądowy musi zawierać:
• wprowadzenie,
• cel,
• opis stanu wiedzy,
• piśmiennictwo,
• przypisy do Rycin,
• tabele,
• streszczenie.

Liczba słów artykułu przeglądowego/poglądowego nie powinna przekraczać 10000, natomiast jego streszczenia w języku polskim oraz angielskim powinny składać się z 250 słów i być podzielone na: wprowadzenie cel, skrócony opis stanu wiedzy.

Wskazane jest zawarcie najważniejszych danych w tabelach i na rycinach - informacje tam zawarte nie powinny być powtarzane w tekście. W artykule można zamieścić nie więcej niż 5 tabel i 5 rycin, a limit dotyczący piśmiennictwa wynosi 100 pozycji.


Artykuł Obrazy w medycynie

Artykuły „Obrazy w medycynie” nie powinny przekraczać 700 słów. Streszczenie nie jest wymagane. W tym typie artykułu Redakcja dopuszcza zarówno prezentowanie ciekawego obrazu diagnostycznego (np. TK) jak i z innych obszarów klinicznych (np. z pola operacyjnego). Dopuszcza się także opis przypadku udokumentowanego stosowanym materiałem ilustracyjnym. Limit dotyczący piśmiennictwa wynosi 5 pozycji. Ten typ artykułu nie wymaga dołączenia streszczenia.


Artykuł Innowacje w medycynie

Ten typ artykułu przeznaczony jest prezentacji najnowszych technik diagnostycznych/terapeutycznych/operacyjnych stosowanych w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA i innych szpitalach sieci MSWiA.

Liczba słów tego typu artykułu 3000 oraz w artykule można zamieścić nie więcej niż 5 tabel i 5 rycin, a limit dotyczący piśmiennictwa wynosi 20 pozycji. Streszczenie jest wymagane z limitem słów do 200 słów.


Listy do redakcji/felietony/komentarze redakcyjne

Artykuły w tym dziale powinny zawierać do 1000 słów. Tematyka artykułów jest dowolna w zakresie nauk klinicznych oraz nauk o zdrowiu. Redakcja zachęca do publikowania opinii, recenzji książek, doniesień kongresowych oraz komentarzy bieżących wydarzeń ze świata medycznego, w tym zmian ustawodawczych mających wpływ na praktykę kliniczną. Można w nim zamieścić nie więcej niż 1 tabelę i 1 rycinę, natomiast limit dotyczący piśmiennictwa wynosi 5 pozycji.

Ponadto w tym dziale Redakcja będzie zamieszczać streszczenia prac doktorskich opracowanych w PIM MSWiA, przy czym limit słów w tym przypadku wynosi 200 słów i może zawierać 2 tabele i 2 ryciny oraz do 10 pozycji piśmiennictwa.


2. Piśmiennictwo

Odnośniki cytowanych w tekście źródeł powinny być umieszczane w nawiasach kwadratowych w kolejności ich cytowania. Za prawidłowość doboru piśmiennictwa odpowiada Autor.

Spis źródeł należy przesłać bezpośrednio w systemie redakcyjnym w formacie zgodnym z zasadami określonymi w dokumencie „Uniform Requirements for Manuscripts Submitted to Biomedical Journals”, zwany także stylem „Vancouver”.

Każda pozycja powinna zawierać: nazwiska i pierwsze litery imion autorów, tytuł artykułu, skrócony tytuł czasopisma, rok wydania, numer tomu, numer wydania, numery pierwszej i ostatniej strony; jeśli autorów jest więcej niż trzech, po trzecim nazwisku, dodajemy „i wsp.”; nie wymieniamy kolejnych Autorów.

Skróty tytułów czasopism indeksowanych w bazie danych Medline (PubMed) należy cytować zgodnie z katalogiem NLM (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog), a tytuły pozostałych czasopism według wersji przekazanej przez redakcję poszczególnych czasopism.

Jeżeli artykuł posiada numer DOI (Digital Object Identifier), proszę wpisać go na końcu rekordu bibliograficznego jako pełny link, np. https://doi.org/10.26444/aaem/94675.

Odnośniki do stron internetowych powinny zawierać datę pobrania lub sprawdzenia pliku w nawiasach po adresie URL (Uniform Resource Locator).


Interpunkcję należy zachować dokładnie zgodnie z przykładami odsyłaczy przedstawionymi poniżej:

Artykuł w czasopiśmie
Kowalski A, Nowak J, Uss A i wsp. Potencjalne źródła stresu w szpitalnym środowisku pracy - badania pilotażowe. Chr Hosp Environ. 2021; 25 (1): 132-140. https://doi.org/33.3333/che/333333.

Książki i monografie
Słowacki J, Gombrowicz W. Szpitalny savoir-vivre. 2nd ed. Kosciusko (MS) Publishers, 2007.

Sekcja w książce
Sienkiewicz H, Prus B, Konopnicka M, et al. Zagrożenia zdrowotne w ortopedii. W: Sienkiewicz H, Konopnicka M, redaktorzy. Toksyczność materiałów opatrunkowych. Toksykologiczne aspekty pracy w szpitalu, Warszawa; 2001. s. 333-344.

Kochanowski J, Krasicki I. Nadciśnienie i niedociśnienie. W: Norwid CK, Żeromski S, red. Ciśnienie tętnicze: fizjologia i patofizjologia. 2nd ed. Warszawa: Kruk Press; 1998. s. 41-69.

Materiał konferencyjny
Orzeszkowa E, Kraszewski J. Ostatnie postępy w kardiologii klinicznej. Materiały z XII Międzynarodowego Kongresu EKG i Kardiologii Klinicznej; 15-19 listopada 1998; Warszawa, Polska. Amsterdam: Elsevier; 1999.

Materiały internetowe
Wyspiański S, Fredro A. Objawy stresu wśród pracowników opieki zdrowotnej. PPP Online Early http://www.pppsychiatry.org/index.php/ppp/article/view/999 (dostęp: 2020.33.33).


3. Ocena manuskryptu (zasada recenzowania publikacji)

Informacja o przyjęciu artykułu do procesu recenzowania jest przekazywana Autorowi korespondencyjnemu w ciągu 15 dni roboczych.

- Akceptacja wstępna - Redaktor Naczelny/Z-ca Redaktora Naczelnego/Redaktor Działu ZN PIM MSWiA dokonuje wstępnej oceny pod kątem zgodności artykułu w zakresie problematyki, która jest prezentowana w ZN PIM MSWiA, a w przypadku braku takiej zgodności ma prawo podjąć decyzję o zwrocie artykułu.

- Po zakwalifikowaniu artykułu do dalszej recenzji, artykuł zostanie przesłany z prośbą o opinię do co najmniej dwóch recenzentów.

- Artykuły recenzowane są z zachowaniem zasad anonimowości Autorów oraz Recenzentów, PO otrzymaniu recenzji są one przekazywane Autorowi korespondencyjnemu, (Autor/Autorzy zapoznają się z recenzjami bez ujawniania nazwisk recenzentów - raz w roku czasopismo publikuje listę współpracujących recenzentów).

- Na podstawie otrzymanych recenzji Redaktor Naczelny/Z-ca Redaktora Naczelnego/Redaktor Działu ZN PIM MSWiA podejmuje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu artykułu do publikacji w ZN PIM MSWiA.

- W przypadku, gdy rękopis wymaga korekty, zgodnie z uwagami Recenzentów, Redaktor Naczelny/Z-ca Redaktora Naczelnego/Redaktor Działu ZN PIM MSWiA może podjąć decyzję, (po dokonaniu przez autora (-ów) niezbędnych poprawek), o ponownym przesłaniu pracy/manuskryptu do powtórnej recenzji.

- Artykuł, który został zaakceptowany przez Redaktor Naczelny/Z-ca Redaktora Naczelnego/Redaktor Działu do publikacji w ZN PIM MSWiA jest objęty procesem rejestracji i otrzymuje numer DOI.

- Artykuł, któremu nadano numer DOI, jest niezwłocznie publikowany na stronie internetowej czasopisma w zakładce Ahead of print.

- Autor/autorzy artykułów przyjętych do publikacji są informowani o pozytywnej decyzji o publikacji artykułu, drogą mailową (na życzenie Autorów Redakcja może wystawić zaświadczenie o przyjęciu artykułu do publikacji).

- Autorzy artykułów, które nie zostały przyjęte do publikacji, są o tym fakcie informowani drogą mailową.

- W szczególnych przypadkach Redaktor Naczelny/Z-ca Redaktora Naczelnego/Redaktor Działu może podjąć decyzję o publikacji artykułu w oparciu o opinię jednego recenzenta lub decyzję zespołu redakcyjnego.


4. Wyjaśnienie dotyczące „ghostwriting” i „guest authorship”

„Ghostwriting” - „ghostwriting” jest to tworzenie artykułu przez profesjonalnego pisarza, który pisze książki, artykuły itp., na podstawie dostarczonych szczegółowych informacji, ale praca jest oficjalnie przypisywana komuś innemu, bez nazwiska ghostwritera.

„Guest authorship” - „guest authorship” występuje wtedy, gdy wkład danego Autora jest bardzo mały lub nie ma go wcale, mimo że jest on/ona wymienionym autorem / współautorem manuskryptu.

„Ghostwriting” oraz „Guest authorship” są przejawem naukowej nierzetelności, a wszystkie ujawnione przypadki będą upubliczniane, w tym poprzez zawiadamianie odpowiednich stron (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia redaktorów naukowych itp.).

- Redakcja wymaga od Autorów artykułów, aby ujawnili wkład poszczególnych autorów w pracę (z podaniem ich przynależności do poszczególnych części wkładu, tj. informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji.

- Redakcja wymaga udzielenia informacji dotyczących źródeł finansowania artykułu, wkładu instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („ujawnianie informacji finansowych”), zgodnie z formularzem deklaracji konfliktu interesów.

- Redakcja dokumentuje wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, w szczególności łamania i naruszania zasad etycznych obowiązujących w nauce.

- Autor korespondencyjny ponosi pełną odpowiedzialność za nadesłaną pracę.


5. Zastrzeżenia

Artykuły, które nie dotyczą problematyki czasopisma i nie spełniają wymagań dotyczących układu tekstu i referencji, nie będą przyjmowane. Redakcja zastrzega sobie prawo do poprawiania błędów składniowych, poprawiania nazewnictwa, dokonywania niezbędnych skrótów, poprawiania i uzupełniania referencji bez uprzedniej konsultacji z autorem. Redakcja nie weryfikuje cytatów i ich tłumaczeń; w związku z tym wszelkie cytaty i ich tłumaczenia z języków obcych muszą być przygotowane przez odpowiedzialnego autora artykułu.


6. Oświadczenia i zgody

Wraz ze złożeniem artykułu do recenzji, autor/autorzy artykułu są zobowiązani do przesłania do ZN PIM MSWiA listu przewodniego, w którym należy krótko scharakteryzować temat pracy oraz wartość poznawcza pracy i/lub jej innowacyjność.

Autor korespondencyjny powinien zawrzeć oświadczenia, że artykuł nie został nigdzie wcześniej opublikowany ani przesłany do publikacji w jakimkolwiek innym czasopiśmie oraz oświadczenia w imieniu wszystkich autorów dotyczącego przeniesienia praw autorskich do artykułu, zgodnie z Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 Poland (znany również jako CC BY-NC).

W przypadku gdy Autorzy korzystali z algorytmów AI podczas tworzenia artykułu, informacja na ten temat powinna się znaleźć w liście przewodnim.

Konflikt interesów: Na stronie tytułowej należy umieścić deklarację konfliktu interesów wraz ze słowami kluczowymi. Autorzy są zobowiązani do ujawnienia wszelkich potencjalnych konfliktów interesów, które mogą wpłynąć na wyniki badań lub ich interpretację. Dotyczy to m.in. finansowania badań, współpracy z firmami farmaceutycznymi, czy innych powiązań finansowych lub osobistych.

Zgoda komisji etycznej: Autorzy są zobowiązani do dołączenia informacji o uzyskaniu zgody odpowiedniej komisji etycznej na przeprowadzenie badań. W przypadku badań retrospektywnych, które nie wymagają zgody komisji etycznej, autorzy powinni to wyraźnie zaznaczyć i uzasadnić. Informacja ta powinna być umieszczona w liście przewodnim oraz powtórzona w sekcji Metodyka wraz z określeniem trybu przeprowadzenia badań np. wg Deklaracji Helsińskiej.

Zgoda pacjenta na publikację: W przypadku publikacji danych pacjentów, zdjęć, obrazów medycznych lub opisów przypadków klinicznych, autorzy są zobowiązani do dołączenia pisemnej zgody pacjenta na publikację. Zgoda powinna być zgodna z wymogami prawa ochrony danych osobowych (np. RODO w UE). W przypadku pacjentów nieletnich lub niezdolnych do wyrażenia zgody, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Zgoda nie będzie publikowana.


7. Wymagania dotyczące formatowania rękopisu i ilustracji

Manuskrypt należy przesłać w postaci plików elektronicznych bez ostatecznego formatowania (najlepiej czcionka 12 pkt, odstęp 1,5 wiersza, akapity wyróżnione odstępem 1 wiersza między poszczególnymi akapitami, marginesy co najmniej 2,5 cm z wszystkich krawędzi. Ryciny powinny być dostarczone w postaci plików jgp lub tiff, w kolorze lub czarno-białe. Tabele powinny zostać przygotowane w formacie MS Word i powinny być załączone w manuskrypcie po sekcji bibliografia.


8. Opłaty za publikacje

Artykuły zgłaszane przez pracowników naukowych PIM MSWiA są publikowane bezpłatnie (dotyczy pierwszego i ostatniego autora i / lub autora koresponcyjnego. Ponadto bezpłatnie publikowane są streszczenia prac doktorskich z PIM MSWiA. Artykuły poglądowe na zaproszenie redakcji, w tym zawarte w numerze specjalnym, są także zwolnione z opłaty redakcyjnej.

Artykuły autorstwa/współautorstwa Recenzentów, którzy w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem artykułu ze swoim udziałem wystawili co najmniej 2 recenzje artykułów w ZN PIM MSWiA, są zwolnieni z opłat.

Autorzy nie spełniający powyższych kryteriów zobowiązani są do poniesienia opłaty publikacyjnej w wysokości 100 zł. Płatności dokonuje się na rachunek bankowy, wskazany na stronie internetowej ZN PIM MSWiA, podając imię i nazwisko autora, a w przypadku kilku autorów - imię i nazwisko autora do korespondencji, tytuł nadsyłanego artykułu oraz numer nadany pracy, z zastrzeżeniem, że płatność traktowana jest jako wpływ gotówki na rachunek bankowy wskazany na stronie internetowej ZN PIM MSWiA.


9. Promocja artykułów

Artykuły opublikowane w Zeszytach Naukowych PIM MSWiA będą promowane w mediach społecznościowych oraz wśród społeczności naukowej oraz w Bibliotece cyfrowej PIM MSWiA. Autorzy mogą również otrzymać wsparcie w promocji swoich artykułów poprzez udostępnienie ich w repozytoriach naukowych.


10. Aktualizacja wytycznych

Redakcja regularnie aktualizuje wytyczne dla autorów, aby były zgodne z najnowszymi standardami w dziedzinie publikacji naukowych. Autorzy są zobowiązani do zapoznania się z najnowszą wersją wytycznych przed przesłaniem manuskryptu.
 
Journals System - logo
Scroll to top